🛏 Bezsenność w ciąży

Być może jedyne, czego potrzebujesz to zapewnienie, że jest to problem powszechny i istnieją sposoby na bezsenność w ciąży, które pomogą w uporaniu się z problemem. Zmagając się z zaburzeniami snu w ciąży, koniecznie należy zrezygnować z picia mocnej, czarnej herbaty oraz coca-coli przed snem, gdyż napoje te mogą nasilać bezsenność. Bezsenność może pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży, jest ona wtedy spowodowana przede wszystkim niepokojem dziecko i siebie. W drugim semestrze bezsenność w ciąży nie jest tak niepokojące, jak wcześniej, lub zatrzymuje się całkowicie.

bezsenność w ciąży

Co na bezsenność w ciąży

Bezsenność w tym przed zamknięciem typu lub ostateczna charakteryzuje się wczesnym przebudzeniem, po którego spać już się nie uda. Mimo to bezsenność w ciąży może być dalej dokuczliwa, ponieważ dziecko rośnie oraz daje sobie znać ogólna nerwowość związana z ciążą.

Należy zmienić zupełnie podejście do jedzenia i pamiętać, że są rzeczy, których szczególnie należy się wystrzegać podczas diety, i takie, po które warto sięgać dla zdrowia. Jeżeli powodem problemów ze snem są obawy dotyczące macierzyństwa lub zbliżającego się porodu sensownie byłoby zająć się właśnie tymi problemami. Im bliżej porodu, tym bardziej kobieta boi się to, czy wszystko pójdzie dobrze i czy sprosta wyzwaniu, jakim niewątpliwie jest poród oraz czy poradzi sobie jako mama.

Sen w ciąży

Jak radzić sobie z brakiem snu w ciąży?

Przy czym w pierwszym trymestrze nadmierna senność może być jednym z objawów ciąży, a w trzecim możesz potrzebować zdecydowanie więcej snu. Bezsenność spowodowana jest głównie tym, że duży brzuszek utrudnia znalezienie Ci odpowiedniej pozycji do snu. Istnieją pewne i bezpieczne sposoby na bezsenność w ciąży, które są bezpieczne dla dziecka, a mamie pozwolą się w końcu spokojnie wyspać.


Przeczytaj więcej:
🛏 Zaburzenia snu
🛏 Co na chrapanie?
🛏 Sposoby na bezsenność


W ciąży nie możesz sięgnąć po leki nasenne czy niektóre zioła (możesz pić melisą), ponieważ mogą one źle wpłynąć na dziecko. Jeśli kłopoty ze snem są spowodowane lękiem przed zbliżającym się porodem lub obawami dziecko, przyszłej mamie na pewno pomoże rozmowa z lekarzem prowadzącym ciążę. Ile picie dużej ilości wody jest podczas ciąży jak najbardziej wskazane, to jednak w przypadku problemów z bezsennością warto ograniczyć jej ilość przed pójściem spać.

 

Melatonina na sen w ciąży

Jeśli do tego wszystkiego dojdzie również stres i zamartwianie się ciążę czy nadchodzący poród to przyszła mama może mieć przed sobą wiele nieprzespanych nocy.


Przeczytaj więcej:
🛏 Jak szybko zasnąć?
🛏 Tabletki nasenne
🛏 Melatonina na sen


Bezsenność przybiera więc różne formy, ale metody na przywrócenie zdrowego snu są dla wszystkich tych zaburzeń podobne. Kolejnym powodem, dla którego może towarzyszyć Ci problem ze snem, może być ból nóg lub skurcz łydek. Zarówno dla Twojej bezsenności, jak i także innych dolegliwości ciążowych, korzystne będzie odrzucenie obfitych posiłków, jedzonych przed snem.

Lekarze nie mają wątpliwości i dylematów – optymalną pozycją do snu dla ciężarnej jest ułożenie się na lewym boku.

 
Sprawdź co sądzi Ministerstwo Zdrowia na temat ciąży.

🛏 Bezsenność w ciąży
5 (100%) 1 vote